В Україні може розпочатися епоха «липових» вчених

Президент Янукович у ході адміністративної реформи ліквідував Вищу атестаційну комісію. Експерти вважають, що проблему купівлі-продажу вчених ступенів це не вирішить

Положення про ліквідацію Вищої атестаційної комісії стало одним з пунктів гучного указу президента про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади, підписаного минулого четверга. В указі передбачено, що функції, покладені на ВАК, відтепер буде виконувати відомство, створене при Міністерстві освіти і науки та Міністерстві у справах молоді, сім’ї та спорту. Експерти вважають розпуск ВАКу позитивним рішенням, адже структура була надто бюрократичною, але відзначають, що передача функцій комісії Міністерства освіти мало ймовірно сприятиме підвищенню рівня робіт, які захищаються. Проблема «липових» дисертацій і захистів нікуди не зникне. Найімовірніше інше: одержати вчений ступінь «потрібним» людям сьогодні буде набагато простіше, адже рішення буде залежати не від ученої спільноти, а від міністерських чиновників.

Вища атестаційна комісія України була створена в лютому 1999 року як юридична особа при Кабміні. Основні цілі її роботи: реалізація державної політики в галузі атестації вчених та науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації, присудження вчених ступенів кандидата наук і доктора наук, присудження наукового ступеня старшого наукового співробітника. Взагалі ж сам ВАК – спадщина радянського минулого, адже у всьому світі вчені ступені присуджуються безпосередньо в навчальних закладах. У СРСР Вища атестаційна комісія розпочала роботу в 30-х роках минулого століття. Тоді країні не вистачало кваліфікованих й ідеологічно правильних вчених, здатних оцінювати дисертаційні роботи.

Не виключено, що чиновники з українського Міносвіти теж вирішать звертати підвищену увагу на ідеологічну складову робіт. Особливо у світлі дуже вже тісної дружби Росії і Україні. У РФ вчені ступені до цього часу присуджує Вища атестаційна комісія. В Україні ж ВАК хоч і ліквідований, держава вирішила не віддавати право присуджувати вчені ступені самим університетам, незважаючи на те, що саме так відбувається в усьому світі. До того ж, в Україні, як і в Росії, поки не збираються міняти дворівневу систему захисту дисертацій (кандидат наук – доктор наук), хоч вона і суперечить Болонській угоді. Коментуючи цей момент, директор Центру освітнього моніторингу Павло Полянський зазначив: «Ми йдемо чітко в фарватері того, що свого часу було зроблено в Росії».
При цьому сьогодні вчені ступені в Україні, та й інших країнах колишнього Союзу, тотально знецінилися. В Інтернеті повно сайтів, які пропонують написання дисертацій на замовлення, а також повний супровід аспірантів і докторантів до захисту. Все, що потрібно зробити майбутньому ученому – просто розщедритися. Зазвичай вартість дисертації стартує від 5 тисяч гривень, роботи з медичного профілю дорожчі. У Росії бізнес поставлений на широку ногу, так що в Інтернеті пропонують навіть захист кандидатських дисертацій «під ключ»: пакет включає написання рукопису, автореферату, статей та їх публікації, а також оформлення всіх документів та довідок і безпосередній захист в раді. Вартість – від 17,5 тисяч доларів. До того ж, отримання диплома кандидата або доктора наук – це не тільки питання іміджу, адже державний чиновник, отримавши вчений ступінь, автоматично збільшує свій посадовий оклад: за кандидатську – на 5%, за докторську – на 10%. У підсумку, за даними Держкомстату, сьогодні в Україні 4,5 тисяч докторів наук і майже 17 тисяч кандидатів.

Вивіска зміниться, проблема залишиться

Павло Полянський у інтерв’ю «Коментарям» відзначив, що одне з головних питань – не ліквідація чи збереження тієї чи іншої інституції, а передача кому-небудь іншому повноважень. Він підкреслює, що якщо раніше ВАК усе-таки контролювався Кабміном та Національною академією наук, то сьогодні все передається в руки чиновників Міносвіти. Подібну думку висловив і голова Всеукраїнської асоціації політичних наук, професор Валерій Бебик: він відзначає, що раніше комісія мала статус юридичної особи, а тепер питання «видати або не видати диплом доктора чи кандидата» залежатиме від міністра освіти. «Я не очікую поліпшення в плані підготовки захисту кандидатських і докторських. Міністерство освіти і науки стане ще більш громіздким, хоча воно і так зараз слабокероване», – вважає експерт.

Таким чином, функції ВАКу поки не змінені: все одно залишається вертикальний бюрократичний спосіб присудження вчених ступенів, а остаточне рішення з цих питань будуть приймати чиновники. Проректор університету «Крок» Олег Шаров сказав «Коментарям», що рішення про ліквідацію ВАКу може бути як великим позитивом, так і великою проблемою. «Це питання того, як все буде організовано. Які повноваження будуть передані – це вже питання не указу, це вже питання закону України, відповідних змін до нього, тому поки що нічого не змінюється. Тільки змінилося підпорядкування різних служб», – вважає експерт.

Втім, експерти скептично ставляться і до ідеї передати ВНЗ право присуджувати вчені звання. Павло Полянський відзначив «Коментарям», що в країні сьогодні більше 900 вищих навчальних закладів. Сьогодні Україна неготова надати право самостійно і остаточно присуджувати наукові звання і наукові ступені. «На мій погляд, є сенс у тому, щоб як перший, перехідний етап, передати ці функції не міністерству, не чиновникам, а дослідним і національним університетам, тому що, здається, суспільство їм довіряє більше», – вважає експерт. Однак фахівці побоюються, що присудження вчених ступенів у самих університетах може спровокувати різке збільшення кількості дипломованих учених. За словами Полянського, в України є одна досить одіозна інституція, яка щедро роздає кандидатські і дикторські дипломи. «ВАК їх, до речі, пропускає, але у самих вчених, коли людина говорить, що він захищав докторську дисертацію в цьому університеті, крім скептичної посмішки, більш нічого не викликає», – відзначає експерт. На певні ризики такої схеми звертає увагу та проректор зі зв’язків з громадськістю та профорієнтації Київського славістичного університету Андрій Вертегел. Втім, він відзначає, що передача права присуджувати наукові ступені університетам дозволить уникнути бюрократичної веремії. Експерти одностайні: спершу право видавати дипломи кандидатів і докторів наук потрібно делегувати лише окремим вітчизняним вузам. «Спочатку це повинні бути університети науково-дослідницькі, можливо, це буде першим кроком. А потім, якщо цей процес піде далі, то, очевидно, можна розширити кількість цих університетів», – зазначає Вертегел.

Ольга Мацко, Комментарии

Стаття розміщена в Державно-громадське управління освітою, ЗМІ про освіту, Рівний доступ до освіти. Bookmark the permalink.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 Плюшевые медведи СПБ - лучший подарок Как правило, доставка плюшевых мишек происходит в тот же день, Но мы рекомендуем заказать плюшевого медведя заблаговременно. Мишка будет упакован в прочный полиэтиленовый пакет,f2e510a2